Hagerty jewellery carekit
Log in to see price
Westpack sells only to business customers with a valid VAT number. To see prices and order this product, please log in to your business account.
Log inFast delivery
Standard products ship within 1-3 business days. Products with logo printing typically ship within 5-7 business days after approval of the print proof.
Freight costs (Standard)
We ship throughout Europe. Shipping costs are calculated at checkout based on your location and order size.
Returns
Standard products can be returned within 14 days. Custom printed products cannot be returned as they are made specifically for you. Please contact our customer service for return assistance.
All payments are processed securely with SSL encryption. Your payment information is never stored on our servers.
We accept the following payment methods:
Description
We have collected two of the popular products from the Hagerty series in a smart and elegant box made from black FSCĀ®-certified cardboard. The box is designed with a special PU foam insert, so the Hagerty care products are presented simply and attractively.
With this box, you have the option to have your own logo printed on the outside of the lid. The inside of the lid is already printed with the exclusive Hagerty Silver Care Kit logo. This offers a unique opportunity to combine upselling with branding.
The set contains
1 pc.
Hagerty Silver Clean, which deeply cleans and cares for silver jewellery and silver-plated jewellery without damaging it. The dipping liquid is easy to use and ensures effective cleaning of your jewellery, while also removing tarnish. The product is not suitable for artificially oxidised jewellery.
How to use the product
1) Place the jewellery in the basket and lower the basket into the liquid.
2) Let the liquid work for about 2 minutes.
3) Rinse the jewellery thoroughly with lukewarm water.
4) Dry with a soft cloth.
1 pc.
A small polishing cloth for gold and silver jewellery. The cloth can also be used for platinum, other precious metals, and hard gemstones. The cloth is also perfect as a small gift for your customers.
How to use the product
1) Rub the jewellery thoroughly yet gently with the cloth.
The cloth is impregnated and should not be washed.
Hagerty products should only be used in a well-ventilated room. Always wear gloves when working with Hagerty products.
Read the Satefy Instructions before using this product.
More Information
| Item number: | 32270010002 |
|---|---|
| Free branding: | Yes |
| Processing time: | |
| With new logo: | 8 - 9 working days |
| With existing logo: | 5 - 6 working days |
| Without logo: | 1 working day |
| Standard logo size: | 60 Ć 60 mm |
| Maximum logo size: | 90 Ć 60 mm |
| FSC® Certified: | Yes |
| Weight: | 448 gram |
| Exterior dimensions: | 125 Ć 175 Ć 93 mm (4.92 Ć 6.89 Ć 3.66 in) |
| Interior dimensions: | 123 Ć 172 Ć 90 mm (4.84 Ć 6.77 Ć 3.54 in) mm |
| Protective box size | 125 Ć 175 Ć 93 mm (4.92 Ć 6.89 Ć 3.66 in) |
| Pack size: | 6 pcs |

