Wszystko, co warto wiedzieć o matowieniu
Wszystko, co warto wiedzieć o matowieniu?
Jako jubiler z pewnością masz do czynienia z kwestią matowienie srebra. Od czego zależy matowienie i jak można ograniczyć powstawanie nalotu na biżuterii?
Biżuteria matowieje, gdy srebro podlega procesowi oksydacji, czyli się utlenia. Objawia się to utratą połysku i powstaniem szarawego albo nawet bardzo ciemnego nalotu.
Matowienie zmienia wygląd biżuterii, ale w przeciwieństwie do procesu rdzewienia, nie niszczy metalu znajdującego się pod spodem. W gruncie rzeczy gdy biżuteria zyskuje nalot, proces utleniania może chronić obecny pod powłoką metal.
Do utlenienia dochodzi w wyniku reakcji chemicznych z cząsteczkami unoszącymi się w powietrzu. W miarę postępu reakcji chemicznych srebro zmienia barwę z lśniącej na matową i pożółkłą lub szarą, a ostatecznie na czarną, w zależności od czasu trwania procesu.
Za wszystko odpowiada chemia
Matowienie jest wynikiem reakcji chemicznych zachodzących między srebrem a zawartymi w powietrzu substancjami zawierającymi siarkę. W ich efekcie powstaje siarczek srebra, związek o czarnym zabarwieniu. Kiedy na srebrnej powierzchni osadza się cienka warstwa siarczku srebra, srebro matowieje: traci połysk i ciemnieje.
Przedmioty codziennego użytku powodują matowienie
Całkowite zabezpieczenie srebrnej biżuterii przed zmatowieniem jest niemożliwe, ponieważ srebro reaguje z wieloma różnymi substancjami. Może wchodzić w reakcje np. z żywnością, płynami, kosmetykami, lakierem do włosów, perfumami, odzieżą, a nawet zwykłą wodą z kranu.
Podczas noszenia na ciele srebrnej biżuterii na jej powierzchni gromadzą się oleiste substancje wydzielane przez skórę, co także zwiększa ryzyko matowienia. Nawet stosunkowo łagodne substancje chemiczne zawarte w pocie mogą przyspieszyć proces matowienia, zwłaszcza gdy reakcja chemiczna jest wspomagana ciepłem i obecnością powietrza.
Jak uniknąć efektu matowienia
Jak wspomnieliśmy, nie ma sposobu, aby całkowicie zabezpieczyć srebrną biżuterię przed zmatowieniem. Najlepszym podejściem jest spowolnienie tego procesu. Można podjąć stosowne działania w sklepie, warto także odpowiednio poinstruować klientów.
W sklepie możesz podjąć następujące kroki:
- - Przy przechowywaniu biżuterii ogranicz dostęp powietrza, np. stosując zamykane torebki
- - W miejscu przechowywania biżuterii zadbaj o niską wilgotność, np. dyskretnie umieszczając saszetki z żelem krzemionkowym
Przekaż wskazówki klientom. Zasugeruj im, aby:
- - Przecierali srebrną biżuterię zaraz po noszeniu
- - Unikali noszenia srebrnej biżuterii podczas zmywania naczyń lub kąpieli
- - Zdejmowali srebrną biżuterię na czas gotowania
- - Unikali kontaktu z wełną, gumą i lateksem
Jak usunąć nalot
Na rynku dostępnych jest wiele produktów pielęgnacyjnych. My rekomendujemy rozwiązania marki Hagerty, która ma ponad 120 lat doświadczenia w pielęgnacji biżuterii i szeroką gamę produktów w ofercie. Naprawdę dobrze się na tym znają. Oferują także kilka produktów do pielęgnacji, które pomagają zapobiegać matowieniu.
PŚciereczki do polerowania
Ściereczki do polerowania są stosunkowo delikatne i dlatego idealnie nadają się do usuwania nalotu na wczesnym etapie. Dostępne są ściereczki z impregnatem oraz bez impregnatu. Warto pamiętać, że delikatne zdobienia i detale trudno jest doczyścić samą ściereczką.
Środki do czyszczenia biżuterii
Środki czyszczące, takie jak Silver Clean i Jewel Clean, mają aktywne związki chemicznie i szybko usuwają zmatowioną warstwę. Środki do czyszczenia biżuterii nie działają jednak zapobiegawczo.
Pasty do polerowania
Jeśli ktoś chce poświęcić trochę więcej czasu i uzyskać lśniący efekt, może skorzystać z pasty do polerowania, której użycie wymaga jednak nieco więcej wysiłku. Produkt zawiera opatentowany składnik R-22, który opóźnia późniejsze procesy matowienia.
Matowieje tylko srebro niskiej próby – prawda czy mit?
Jakość srebra ma duży wpływ na szybkość procesu utleniania. Ponieważ jednak srebro jest stosunkowo niestabilnym metalem, każda wykonana z niego ozdoba z czasem będzie matowieć. Generalnie jednak im czystsze jest srebro, tym wolniej będzie reagować.
Nasze rekomendacje
Warto zapobiegać negatywnym zmianom.
Zalecamy doradzanie klientom, aby dbali o właściwe przechowywanie srebrnej biżuterii (bez dostępu powietrza na ile się da) i jej regularną konserwację, w tym przecieranie lub polerowanie, oraz stosowanie produktów zapobiegających matowieniu.
Jednocześnie zalecamy stworzenie optymalnego środowiska dla srebrnej biżuterii w Twoim sklepie, przy zapewnieniu niskiej wilgotności i jak najrzadszego kontaktu z dotykiem. Warto także wybierać odpowiednie opakowania na biżuterię. W Westpack stale testujemy opakowania jubilerskie, woreczki, etui i ekspozytory pod kątem matowienia.
Co robi Westpack, aby zapobiec matowieniu?
Wiemy, że nie da się całkowicie zapobiec matowieniu, ale dzięki ponad 60-letniemu doświadczeniu w projektowaniu i produkcji opakowań na biżuterię oraz materiałów ekspozycyjnych, przetestowaliśmy szeroką gamę materiałów i procesów. Dlatego dokładnie wiemy, jakich materiałów używać, a których unikać, aby spowolnić proces matowienia.
Za proces przedwczesnego matowienia często odpowiada opakowanie, w którym przechowywana jest biżuteria. Niektóre materiały wykorzystywane do produkcji opakowań mogą wręcz przyspieszać powstawanie nalotu. Opakowania z takimi materiałami mogą spowodować, że w ciągu zaledwie 24 godzin na biżuterii z metali szlachetnych zacznie pojawiać się nalot. Dlatego zalecamy używanie opakowań Westpack.
W ośrodkach testowych Westpack stale testujemy wszystkie opakowania i materiały prezentacyjne, które mają kontakt z biżuterią. Dzięki temu nasze produkty nie powodują powstawania nalotu na biżuterii.
Przed każdym cyklem produkcyjnym testujemy osobno zarówno gotowy produkt, jak i surowce, z których on powstaje. Ten proces gwarantuje, że nasze opakowania są wolne od substancji przyczyniających się matowienia biżuterii.
Testy trwają 3-7 dni w zależności od produktu i są przeprowadzane w warunkach wysokiej wilgotności i wysokiej temperatury w specjalnych wielkich piecach. Ponadto ściśle współpracujemy z zaufanymi dostawcami, aby zaopatrywać się w sprawdzone surowce. Dzięki temu jesteśmy pewni, że zarówno w Azji, jak i Europie do produkcji są wykorzystywane tylko odpowiednie materiały.
Innymi słowy, kiedy kupujesz w firmie Westpack opakowanie na biżuterię – lub jakikolwiek inny produkt, który ma mieć bezpośredni kontakt z biżuterią – wiesz, że produkty są wolne od zbędnych substancji sprzyjających matowieniu. Dlatego korzystając z opakowań marki Westpack, możesz mieć pewność, że żaden klient nie wróci do Twojego sklepu ze srebrną ozdobą, która nabrała ciemnego nalotu przez opakowanie.