Wszystko, co trzeba wiedzieć o śniedzi

This entry was posted 8 maja 2018

Każdy jubiler na pewnym etapie swojej kariery będzie miał styczność z zaśniedziałą srebrną biżuterią. Może klienci poproszą go o wypolerowanie lub wyczyszczenie zaśniedziałej biżuterii, a może sam będzie musiał doradzić kupującym, jak nie dopuścić do powstania brzydkiego nalotu. Ale czym właściwie jest śniedź i jak można zapobiec jej powstawaniu?

Czym jest śniedź

Śniedź powstaje na srebrnej biżuterii w wyniku utleniania i przybiera zazwyczaj postać matowego szarego lub czarnego nalotu. Śniedzenie srebra to rodzaj korozji, która — w przeciwieństwie do rdzy — nie niszczy samego metalu.

Proces śniedzenia zachodzi jedynie w wierzchniej warstwie srebra, co sprawia, że powstały nalot z czasem wręcz chroni metal, który okrywa.

Śniedź powstaje na skutek reakcji chemicznej srebra ze składnikami powietrza. W miarę postępu tego procesu srebro przestaje błyszczeć i lśnić oraz nabiera żółtego odcienia lub — jeżeli reakcja zachodzi dostatecznie długo — całkowicie czernieje.

Reakcja chemiczna

Śniedź powstaje w wyniku reakcji chemicznej między srebrem a siarką znajdującą się w powietrzu. Srebro, z którego powstała biżuteria, łączy się z siarką, tworząc siarczek srebra. Siarczek srebra jest czarny, więc gdy na powierzchni srebra utworzy się jego cienka warstwa, srebro ciemnieje. To właśnie nazywamy śniedzią.

Przedmioty codziennego użytku przyczyniają się do powstania śniedzi

Nie można w pełni ochronić srebrnej biżuterii przed śniedzeniem, ponieważ srebro wchodzi w reakcję z wieloma związkami chemicznymi, z którymi mamy styczność na co dzień i które znajdują się np. w jedzeniu, w płynach (woda z kranu), kosmetykach, a nawet w ubraniach.

Przykładowo proces śniedzenia może zostać przyspieszony w wyniku styczności z jakimkolwiek przedmiotem zawierającym chlor, ze składnikami kwasowymi, perfumami lub lakierem do włosów.

Podczas noszenia biżuteria może również stać się podatna na proces utleniania w wyniku kontaktu z warstwą tłuszczu na skórze. Nawet stosunkowo łagodne substancje chemiczne, które wchodzą w skład potu, mogą przyspieszyć proces utleniania, zwłaszcza w połączeniu z ciepłem i powietrzem.

Ochrona przed śniedzeniem

Jak już wspomniano, nie można całkowicie zapobiec śniedzeniu. Najlepsze, co można zrobić, to spowolnić ten proces. Należy zalecać klientom, aby przecierali srebrną biżuterię po każdym użyciu, co z pewnością spowolni śniedzenie. Ważne jest także, aby nie nosić srebrnej biżuterii podczas zmywania lub kąpieli, ściągać pierścionki w czasie przygotowywania posiłków i unikać kontaktu z wełnianymi, gumowymi i lateksowymi przedmiotami.

Należy też zadbać o odpowiednie przechowywanie srebrnej biżuterii w sklepie. Najlepiej, aby miała ona jak najmniej kontaktu z powietrzem, co w znaczący sposób spowolni śniedzenie.

Niska wilgotność powietrza także ochroni srebrną biżuterię przed powstawaniem śniedzi. Jeśli w sklepie jest zbyt wilgotno, w miejscu przechowywania biżuterii zaleca się umieszczenie torebek z pochłaniaczem wilgoci.

Sposoby usuwania śniedzi

Na rynku jest dostępnych wiele środków czyszczących. Jeśli chcemy, aby biżuteria pozostała czysta i lśniąca, warto jednak korzystać z produktów czyszczących firmy Hagerty, która oferuje zróżnicowaną gamę wyrobów, w tym także środki zawierające specjalne substancje zapobiegające śniedzeniu.

Ściereczki do polerowania pozwalają w delikatny sposób wyczyścić biżuterię i idealnie nadają się do usuwania śniedzi w jej początkowej fazie. W sprzedaży są dostępne zarówno zwykłe ściereczki, jak i takie, które zawierają specjalne dodatki. Misternie zdobione przedmioty zazwyczaj o wiele trudniej wyczyścić ściereczką, która nie dociera do każdego miejsca.

Płyny do namaczania, takie jak Silver Clean czy Jewel Clean, chemicznie usuwają śniedź, czyszcząc biżuterię w prosty i szybki sposób, a także zabezpieczają ją przed dalszym śniedzeniem.

Mleczka do czyszczenia srebra także usuwają niechciany nalot, ale wymagają większego nakładu pracy.

Tylko tanie srebro śniedzieje — prawda czy fałsz?

Jakość srebra ma ogromny wpływ na szybkość, z jaką biżuteria śniedzieje.

Jednakże w związku z tym, że srebro jest dość niestabilnym metalem, z czasem wszystkie srebrne przedmioty ulegają procesowi śniedzenia — nawet czyste srebro. Można jednak przyjąć, że im czystsze srebro, tym wolniej śniedzieje.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Najlepszą rzeczą, jaką można zrobić, to doradzić klientom, aby odpowiednio przechowywali i dbali o biżuterię oraz używali do jej czyszczenia mleczka z substancją zapobiegającą śniedzeniu.

Warto też zadbać o odpowiednie warunki do przechowywania biżuterii w sklepie, aby spowolnić proces śniedzenia, ale trzeba pamiętać, że tej reakcji nie można całkowicie powstrzymać.

Należy też używać odpowiednich opakowań jubilerskich, na przykład pudełek, sakiewek i torebek na biżuterię firmy Westpack. Ekspozytory i kasety na biżuterię firmy Westpack spowalniają proces śniedzenia srebrnej biżuterii wystawionej na działanie powietrza, trzymanej w gablocie lub w witrynie sklepowej.

W jaki sposób produkty firmy Westpack zapobiegają śniedzeniu biżuterii?

Wiemy, że nie można całkowicie zapobiec śniedzeniu. Mamy jednak ponad sześćdziesiąt lat doświadczenia w opracowywaniu, projektowaniu i produkowaniu opakowań jubilerskich oraz wyrobów służących do ekspozycji biżuterii. W ciągu tych wszystkich lat wypróbowaliśmy wiele różnych materiałów i procesów produkcji. Wiemy dokładnie, z których materiałów korzystać, aby spowolnić proces śniedzenia, a których lepiej w ogóle nie używać.

Wiemy, że nie można całkowicie zapobiec śniedzeniu. Mamy jednak ponad sześćdziesiąt lat doświadczenia w opracowywaniu, projektowaniu i produkowaniu opakowań jubilerskich oraz wyrobów służących do ekspozycji biżuterii.

W ciągu tych wszystkich lat wypróbowaliśmy wiele różnych materiałów i procesów produkcji. Wiemy dokładnie, z których materiałów korzystać, aby spowolnić proces śniedzenia, a których lepiej w ogóle nie używać.

Często przyczyną zbyt szybkiego śniedzenia jest opakowanie, w którym biżuteria jest przechowywana przez większość czasu. Może ono zawierać substancje chemiczne, które przyspieszą proces śniedzenia i sprawią, że biżuteria ściemnieje w ciągu zaledwie doby. Aby tego uniknąć, warto korzystać z opakowań firmy Westpack.

Firma Westpack korzysta z własnych ośrodków badawczych, aby zagwarantować, że jej produkty nie przyczyniają się do powstawania śniedzi na srebrze. Przed rozpoczęciem masowej produkcji poddajemy testom zarówno wykorzystywane materiały, jak i gotowe produkty, aby mieć pewność, że nasze wyroby nie zawierają związków chemicznych przyspieszających śniedzenie. Regularnie sprawdzamy także, czy już istniejące produkty nadal spełniają wyznaczone przez nas wysokie standardy jakości.

Ostatecznym testem, któremu poddajemy nasze produkty, jest test warunków skrajnych — odbywa się on w otoczeniu o wysokiej temperaturze i wilgotności w celu wywołania lub przyspieszenia reakcji.

Taki test trwa od trzech do siedmiu dni, w zależności od rodzaju testowanego produktu. Ściśle współpracujemy z naszymi wieloletnimi dostawcami o ugruntowanej pozycji z Azji i Europy, aby mieć pewność, że produkty firmy Westpack są wytwarzane wyłącznie z najlepszych materiałów.

Kupując opakowania jubilerskie, ekspozytory, kasety, torebki, sakiewki i inne produkty firmy Westpack, które mają bezpośredni kontakt z biżuterią, można być pewnym, że żaden z nich nie będzie zawierać związków chemicznych przyśpieszających proces śniedzenia. Co więcej, używając opakowań firmy Westpack, można mieć pewność, że żaden klient nigdy nie wróci do sklepu z biżuterią, która pociemniała w wyniku przechowywania jej w opakowaniu.

Podobał Ci się wyszukany post?
0
0
ZATUJ Z NAMI 0